• Advertisement

Pescuit la Dunare cu lansete feeder

Re: Pescuit la Dunare cu lansete feeder

Mesajde dragos nicolaescu » 10 Aug 2012, 08:07 am

dan olteanu scrie:
alcatraz scrie:
dan olteanu scrie:...Cum scapam de Penis Pastoralis cind pescuim?...

ca sa scapi de "pila" ciobanului trebuie pescuit cu 2 lansete.
una pentru pescuit echipata cu ce montura poftesti. a doua lanseta va fi prevazuta cu un cosulet inchis in care se preseaza foarte bine 3.14zda tigancii care va fi de atractie pentru musafirii nepoftiti de la prima lanseta. se lanseaza la distanta mica una de cealalta. :lol: :lol:
in alta ordine de idei, pula ciobanului sau pietrarul sau aspro zingel este mare amator de puiet de peste, icre, larve, etc. ca sa scapi de el, treci pe momeala preponderent vegetala gen mamaliga, peleti, paste,...

Neogobius fluviatilis nu Aspro zingel.In alta ordine de idei procentajul de 99% se referea la mamaliga ca in rest e 99.99%.Gluma foarte buna,dar cum facem presarea?Sper ca normal dar asta implica sa pescuiesti relativ singur si sa nu mai fii prea atent la cealalta lanseta.

singura metoda de a scapa de acest peste e sa folosesti momeli tari si dimensiuni mari
daca este in zona si este activ nu ai sanse la momeli vii sau mamaliga
ar mai fi o metoda netestata de mine dar un prieten spune ca i-a dat rezultate ar fi scortisoara in mamaliga
pescuitul nu este o chestiune de viata si de moarte...
este mult mai important!
dragos nicolaescu
Super Membru

Mesajde adip » 10 Aug 2012, 08:13 am

Eu folosesc viermele aproape mereu.Am vazut ca totusi mancarica preferata a acestui pestisor este rama."incidenta" la vierme este parca mai mica.De asemenea,bobul de porumb din conserva este o momeala foarte buna pe Dunare pt platica,caras,ciortan,vaduvita si chiar mreana si de asemenea face cat de cat o selectie a marimii pestilor.
adip
Membru

Mesajde cosmake » 10 Aug 2012, 17:16 pm

Scuze ca ma bag
In general la Dunare primele trasaturi - cam o ora - asta vei prinde. Incearca sa momesti bine cind ajungi si cind se momeste pestele cautat si ajunge in zona vei vedea din faptul ca guvidul de dunare nu mai trage fiind alungat de ceilalti pesti. Daca totusi continua inseamna ca momeala ta este praf si nu atrage nimic caz in care ar fi bine sa stringi si sa pleci acasa sau sa incerci alta momeala, alt loc. Eu asa procedez de fiecare data si cind incepe sa vina pestele in zona, dind cu vierme si vierme fiert in momeala nu mai trage decit foarte rar guvidul.
cosmake
Junior

Mesajde BruMareL » 11 Aug 2012, 08:28 am

Salutare, vad ca prinde bine acest subiect, ma bucur vazad ca se strang informatii diverse si de interes.
In legatura cu locatia de pescuit din zonea mea ( Onesti ) avem raul Siret cu barajele de acumulare din zona racaciuni, Beresti , Padureni si Ciuslea ( singurul care mai da crap dar mai rar ) , zona este relativ asemanatoare cu Dunarea in ceea ce priveste curentul si puterea de lupta a pestilor. Acum 12 ince ase prindeau pesti mari, crapi, salau, stiuca, somn, dar din cauza braconajului ce a ajuns intrun hal de neinchipuit nu mai ai la ce veni pe rau.
In legatura cu braconajul in zona Chilia Veche nu am avut cunostinta de asa ceva in ceea ce priveste electrificarea . Posibil sa intre cu plasele ,poate doar in locuri izolate ( acolo am vazut plase dar nu monofilament ) unde accesul cu masina este redus sau lipseste. Zona este destul de circulata cu barcile de agrement mic, si posibil din aceasta cauza sa nu poata pune plase.
Zona din Bratul Tatarul este superba pentru campare, deoarece zic eu ai foarte multa umbra, si este destul de aproape de sat, dar Tatarul da pesti mici o medie de 3 -5 kg , dar da. Din discutiile cu localnicii am aflat ca zona de pescuit cu pesti mari ( pentru cei ce cauta capturi de egalat recorduri ) este canalul Cernovca, dar acolo ajungi cu barca ( loc de campare bun, cu umbra ) , curentul este mai mare decat pe tatarul si implicit ceva agatatori mai multe, depinde de locul ales.
Este un loc bun de pescuit , vizavi de Murghiol de ex. unde se poate ajunge foarte usor datorita drumului asfaltat si in stare buna . In schimb zona este foarte aglomerata, canalul este navigat la putere mare. Acum 1 saptamana a fost un prieten acolo. Si a prins mai mult paguba in scule decat peste. Datorita vaselor de mare putere ( gen nava de croaziere pe Dunare ) se fac niste valuri mari de iti ia si lansetele de pe mal, ca de juvelnic nu mai spun, lui ia distrus juvelnic competitional de 4 metri , zgomot sa nu mai zic. Acum depinde de fiecare ce prefera. Dar cum mai mult de jumatate din delta este concesionata, iar zona Chilia fiind mai grau de aces cu masina ( drumuri infernale, noroc ca erea treierat graul si am mers pe miriste ) si turistii in zona sunt mai rari, locurile consionate sunt si ele mai rare :).
Peste tot sunt zone de pescuit si campare frumoase, dar eu recomand un pescar sa merga acolo unde aceste zone se imbina armonios si cu cantitatea de peste din apa. Pentru a iesi la un gratar si a sta o zi doua in natura pentru relaxare nu se merita atata distanta de drum, dar cine vrea sa pescuiasca eu zica ca da. Nu stiu alte zone cum stau cu braconajul dar aici in Bacau este dezastru. Acesti braconieri nu mai au nimic omenesc in ei. Acum o luna in zona Orbeni ( coada lacului de la Beresti ) au omorat un om ce sunase la politie.
BruMareL
Junior

Mesajde admin » 11 Aug 2012, 08:35 am

Multumim pt informatii, foarte utile. Rog a se discuta in topic despre pescuitul pe Dunare cu Feederul, adica sa ramnanem la subiect. Ultima postare am sa o mut in "Pescuitul in Delta Dunarii" si puteti continua discutia acolo pe acest subiec - Delta, adica aici
Imi asum responsabilitatea pentru ceea ce spun...nu pentru ceea ce intelegi tu !!!
pescuitforum@gmail.com
admin
Site Admin

Anterior

Înapoi la Pescuitul la Feeder